Zarząd SPD poleca:


 


 

 


W dniach 16-18 marca 2018 r zapraszamy na 9. Międzynarodowe Targi Łowieckie ExpoHunting.

Więcej informacji: www.exposilesia.pl/expohunting/pl/

 


Dnia 19 listopada 2017 roku do Krainy Wiecznych Łowów odszedł Ojciec naszej koleżanki Magdy Królak. Niech Mu Knieja Wiecznie Szumi.

Koleżanki ze Stowarzyszenia Polskie Diany 


Koleżanki Diany


W dniu 9-11 grudnia 2016 r.  w Kochcicach odbędą się Warsztaty dla kobiet polujących pt.  "Diana po polowaniu".
Informacje dotyczącej  w/w imprezy znajdziecie na stronie internetowej  Polskiego Związku Łowieckiego . Zapraszamy


Wszystkim Dianom, myśliwym, stażystom, sympatykom łowiectwa oraz ich rodzinom
składamy najlepsze życzenia z okazji zbliżającego się dnia Św.Huberta.
 
Niech Święty Hubert darzy pomyślnością, celnym okiem i pewną ręką,
a jeźdźców  otacza swą szczególną opieką.
Niech w tym dniu przypomni nam o miłości do natury, zwierząt,
o przestrzeganiu i poszanowaniu etyki, kultury, tradycji myśliwskiej i jeździeckiej.
 
Darz Bór
 
życzy
Zarząd Stowarzyszenia Polskie Diany

Galeria


Zarząd  Okręgowy w Zielonej Górze w dniu 30.09.2016r. uhonorował naszą koleżankę Ewę Maj za zasługi łowieckie przyznając jej dyplom z tytułem "Zacnej łowczyni Wschowskiej" i nazywając jej imieniem i nazwiskiem ławeczkę na głównym deptaku miejskim. Przy tej okazji drogie koleżanki Diany pamiętajmy o zbieraniu łusek na medale , które chcemy zrobić z okazji 5-lecia powstania pomnika Diany Wschowskiej.

  

 


Koleżanki i Koledzy!
W ostatnim czasie media bardzo często podejmują temat ustawy "Prawo Łowieckie", która powinna być jak najszybciej procedowana w Polskim Parlamencie, by zabezpieczyć przyszłość polskiej przyrody, polskiego łowiectwa, ale przede wszystkim by wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Niestety wiele grup interesu, postanowiło wzniecić w Polsce całą masę negatywnych emocji pokazując nieprawdziwy obraz polskiego łowiectwa. Wykorzystując pomówienia, oraz grę na ludzkich emocjach, starają się pokazać społeczeństwu negatywny obraz myśliwego.?
Nie możemy pozostać obojętni, dlatego zachęcamy wszystkich myśliwych oraz sympatyków łowiectwa do podpisania petycji w obronie polskiego łowiectwa, utworzonej przez Magazyn Łowiecki Darz Bór.
 
Działajmy wspólnie i pokażmy siłę polskich myśliwych.
 
Petycja jest dostępna do 31 stycznia 2016r, po tej dacie zostanie wydrukowana i przesłana do Pani Premier oraz Posłów RP.
 
Szanowna Pani Premier! 
W ostatnim czasie media bardzo często podejmują temat ustawy "Prawo Łowieckie", która powinna być jak najszybciej procedowana w Polskim Parlamencie, by zabezpieczyć przyszłość polskiej przyrody, polskiego łowiectwa, ale przede wszystkim by wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. 
Niestety wiele osób zwiazanych z organizacjami społecznymi, które starają sie pomagać polskiej przyrodzie, postanowiło wzniecić w Polsce całą masę negatywnych emocji pokazując nieprawdziwy obraz Polskiego Łowiectwa. Wykorzystując pomówienia, oraz grę na ludzkich emocjach, starają się pokazać społeczeństwu obraz mysliwego, osoby polującej, uprawiającej łowiectwo jako wielce uprzywilejowanej....
Otóż nie jest w Polsce łatwo zostać mysliwym. Nie każdy może, a własciwie nie każdy powinien zostać myśliwym.
W parlamencie jest bardzo wielu myśliwych, którzy doskonale rozumieją potrzebę zmian i procedowania nowej ustawy. Niestety zostali oni zakrzyczeni przez organizacje społeczne "mające podobno zajmować się pomocą przyrodzie", a ostatnio skupiające  się głównie na organizacji protestów.
Nieprawdą jest, że: 
" (...) Uchwalenie przez posłów PiS nowego prawa łowieckiego oznaczać będzie m.in.:

  1. Strzelanie do zwierząt 100 metrów od naszych mieszkań i domów, co stwarza oczywiste zagrożenie dla zdrowia i życia oraz zakłóca mir domowy.
  2. Wyposażenie armii 116 tysięcy myśliwych w rewolwery przy braku okresowych badań lekarskich i psychologicznych jakie muszą przechodzić inni posiadacze broni.
  3. Zmuszanie właścicieli prywatnych posesji do udowadniania przed sądem poglądów religijnych by zapobiec polowaniom na ich własnym terenie (!)
  4. Finansowanie myśliwych z budżetu państwa, pomimo, że czerpią oni zyski z zabijania ponad miliona dzikich zwierząt rocznie ? zwierząt, które do momentu zabicia stanowią dobro i własność wszystkich Polaków.
  5. Dalsze używanie przez myśliwych trującej amunicji ołowianej, choć prawie wszystkie kraje Europy od niej odchodzą.
  6. Udział dzieci w polowaniach mimo negatywnej opinii Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, psychologów i organizacji walczących o prawa dziecka. (...)"

Wystarczy przeczytać projekt ustawy i kilka innych aktów prawnych związanych z Łowiectwem by dowiedzieć się, że: 
1. Owszem możemy oddać strzał w odległości 100 metrów od zabudowań, ale nie w ich kierunku i tylko i wyłacznie w tedy gdy oddanie takiego strzału nie zagraża bezpieczeństwu osób i zwierząt mogących przebywać w tym terenie.
2. Aby posiadać jakąkolwiek broń myśliwską musimy przejść badania psychologiczne, lekarskie i cały cykl szkolenia. Owszem w nowym projekcie nie ma mowy o badaniach okresowych, ale podobne przepisy dotyczą osób posiadających broń do celów sportowych..., więc nie jesteśmy wyjątkiem, a jedynie jedną z grup osób uprawnionych do posiadania broni w okreslonym celu, która podlega przepisom prawa!
3. Potrzebna jest Nowa Ustawa Prawo Łowieckie, by właśnie osoby które nie chcą by na ich terenie odbywało sie polowanie, mogły wnieść sprzeciw, w czasie tworzenia obwodów łowieckich. Nie ma potrzeby by udowadniać odmienność wyznaniową lub inne sugerowane rzeczy. Nowe prawo ma pozwolić właścicielom nieruchomosci wyrazić swoja opinię dotyczącą mozliwości wykonywania polowania na ich terenach.
4. Budżet Państwa nie dopłacał do tej pory nawet jednej złotówki do działalności myśliwych, choć dzikie zwierzęta chodzące po Polskiej ziemi, robiące szkody w uprawach leśnych, polnych, a także niszczące tereny miast i miasteczek są własnością skarbu Państwa, a więc wszystkich Polaków. Owszem koła łowieckie po odstrzeleniu zwierzyny otrzymywały pieniadze ze sprzedaży tusz pozyskanych zwierząt, jednak przychody z tego tytułu nigdy nie równoważyły kwot total wypłacanych za szkody łowieckie, oraz kwot wydawanych na ochrone upraw i poprawę jakości środowiska bytowania dzikiej zwierzyny. To własnie myśliwi za własne pieniądze i własnym wysiłkiem prowadzą introdukcję drobnej zwierzyny, dbają o bioróżnorodność oraz prowadzą największą akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży "Ożywić Pola". www.ozywicpola.pl
5. Nie jest prawdą że cała Europa odchodzi od pocisków ołowianych... Używanie amunicji ołowianej w Polsce, jest objęte badaniami mającymi pokazać kierunek zmian. Jest ona bezpieczniejsza w użytkowaniu, jeśli podejmiemy temat bezpieczeństwa posługiwania się bronią i aspekty związane z balistyką pocisku, oraz zachowaniu przy trafianiu w cel. Nie czekając na zmiany prawne Polscy mysliwi polują także używając amunicji bezołowiowej.
6. Nigdzie w ustawie nie ma mowy o tym by dzieci mogły uczestniczyć w polowaniach. Art 91 projektu Ustawy mówi wprost, że dzieci poniżej szesnastego roku życia nie moga uczestniczyc w polowaniu w roli naganki... Dziś otaczające nas media, komputery, gry, czasopisma, internet skierowane do młodych osób, pokazują wiele więcej drastycznych rzeczy i treści niż niesie ze sobą uczestnictwo w polowaniu. Żaden rzecznik Praw dziecka, Minister Edukacji, psycholog, nie powinien decydowac o tym jak mamy wychowywać swoje dzieci. Myśliwi, to osoby dla których łowiectwo to Pasja, która wiąże się z poszanowaniem Tradycji, Kultury, Czci i Wiary i w takim duchu wychowujemy swoje dzieci!  Mamy w sobie wiele pokory i rozumiemy dzika przyrodę lepiej niż inni dlatego, że na codzień jesteśmy z nią najbliżej. Jesteśmy jej częścią
7. To nieprawda, że wiekszość ludzi w Polsce negatywnie ocenia łowiectwo. To tylko 10% ogółu. Reszta osób nie wypowiedziało sie jednoznacznie ze wzgledu na brak wystarczającej wiedzy na ten temat - i własnie ten brak wiedzy pewne grupy osób "chcacych podobno dbać o interes polskiej przyrody" , chcą wykorzystać...
Pani Premier, Panie i Panowie parlamentarzyści !
W nowej kadencji Sejmu pokazaliście, że jeśli potrzebna jest zmiana prawa, wprowadzenie nowego prawa, które ma działać w interesie społecznym jestescie bardzo skuteczni i potraficie działać sprawnie.
Organizacje społeczne które głośno protestują, przeciw ustawie i projektowi przygotowanemu, przez Prawo i Sprawiedliwość, nie pokazują faktów związanych z tą ustawą, niejednokrotnie wprowadzając w błąd opinię publiczną.
Jako osoby dla których Łowiectwo jest życiową Pasją,  nie chcemy obojętnie przechodzić obok spraw które dotyczą naszej przyszłości i mamy tu na mysli nie samo łowiectwo, ale funkcjonowanie przyrody w Polsce.
Nie chcemy by inni zmieniali swoje przekonania na nasze, nie chcemy vegetarian namawiac do jedzenia mięsa, nie chcemy wmawiać innym, że nasz punkt widzenia świata, jest jedyny i właściwy, nie chcemy nikomu mówić jak ma żyć. Szanujemy innych zdanie i poglądy. Nie zależy nam na zbijaniu kapitału politycznego, finansowego, czy wielkim rozgłosie. Jesteśmy skromną grupą która chcie by ktoś uszanował nasze poglądy, nasz styl życia, naszą pasję. Jesteśmy myśliwymi, nie mordercami!
Żyjemy w Polsce Prawa. Demokracja to poszanowanie prawa jednostki. Wierzymy że Prawo i Sprawiedliwość to nie tylko zwykłe hasła, ale wyznaczniki kierunków działań dzisiejszego Parlamentu.
z wyrazami szacunku
Myśliwi i sympatycy łowiectwa
Prosimy  jak najszybsze umieszczenie na stronach internetowych KŁ, PGL LP i itp. informacji o petycji w obronie polskiego łowiectwa (ustawy).
Niniejszą informację traktujemy jako Komunikat nr 2/2016 z 18 stycznia 2016 r. do kół, PGL LP z prośbą o włączenie się do akcji.

Podpisanie elektronicznej petycji trwa kilka sekund.
 Dostępna jest tylko do końca miesiąca!
Link: http://www.petycjeonline.com/myliwy_to_nie_morderca_przyrody_to_nie_szkodnik. 
 Z myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór
Janina Arczykowska
Sekretarz KŁ SOKÓŁ Grudziądz


ivpuchardian


 


Na zaproszenie koleżanki po strzelbie Marioli Marczak-Grzybek 24.01 2015 r. zarząd Stowarzyszenia Polskie Diany wziął udział w audycji radiowej Radia Niepokalanów z cyklu "Na Łowy ze Świętym Hubertem". Poruszane były aspekty założenia stowarzyszenia , jego cele , działalność łowiecka, zasady przymowania Dian do stowarzyszenia i zasady organizacji spotkań oraz zasady finansowania stowarzyszenia. Wspominałyśmy wydarzenia z minionego sezonu łowieckiego oraz takie , które na długo pozostaną w pamięci nie tylko Dian ale i braci łowieckiej jak budowa pomnika Diany Wschowskiej.
audycja do pobrania w formacie mp3 (kliknij)

 


wielkanoc_2014


Dnia 14 marca 2014r. w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki na zaproszenie Łowczego Krajowego dr Lecha Blocha i Klubu Dian Zarządu Głównego PZŁ, odbyło się spotkanie delegacji Dian i Łowczych z okręgów z całej Polski.Stowarzyszenie reprezentowane było przez liczne grono Dian, które przybyły z delegacjami okręgowymi lub na indywidualne zaproszenia. Nasza koleżanka Anna Jańczak została zaproszona i wzięła udział w panelu dyskusyjnym "Kobieta myśliwy-myśliwy kobieta".Stowarzyszenie Polskie Diany składa serdeczne gratulacje pomysłodawcom spotkania oraz życzy nowopowstałemu klubowi wielu osiągnięć na niwie łowieckiej deklarując jednocześnie pełne poparcie  oraz pomoc w podejmowanych działaniach promujących łowiectwo kobiet.
 
2014_03_14_spotkanie 2014_03_14_spotkanie1
 Zapraszamy do zapoznania się z artykułem koleżanki Anny Jańczak "Polskie Diany w roku obchodów 90-lecia PZŁ" (Brać łowiecka 3/2014) w zakładce "piszą o nas".

Podczas polowania zorganizowanego dla Stowarzyszenia Polskie Diany 11 stycznia 2014r. na terenie OHZ Niepołomice, Dianom towarzyszyła ekipa TVR24.
Relację mżna obejrzeć na stronie TVR:
link do relacji  odcinki 21 i 22, sezon 6


11 grudnia 2013 roku Kapituła Odznaczeń Łowieckich na wniosek Zarządu Głównego PZŁ nadała odznaczenie - Medal Świętego Huberta naszej koleżance Annie Jańczak za szczególne zasługi na rzecz szerzenia kultury i etyki łowieckiej wśród dzieci i młodzieży.


W dniu 6 listopada 2013r w Sejmie RP została odznaczona Medalem "  DARZ BÓR " kol. Ewa Maj .
Medal przyznał Parlamentarny Zespół ds. Kultury i Tradycji Łowieckiej. Odznaczenie wręczali V-ce Marszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, V-ce Marszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, Przewodniczący Zespołu Poseł Stanisław Wziątek oraz Prezes Zarządu Głównego  PZŁ Andrzej Gdula. Medal ten został nadany przez Parlamentarny Zespół ds. Kultury i Tradycji Łowieckiej po raz pierwszy za szczególne zasługi dla kultury łowieckiej oraz upowszechnianie zwyczajów i tradycji łowieckich .Zostało uhonorowanych siedem osób w tym jedna kobieta, za zaangażowanie przy budowie pomnika Wschowskiej Diany. 


Dnia 5 września 2013 r podczas uroczystej kolacji, Prezes ORŁ w Bydgoszczy kol. Bogumił Chłąd wreczył przyznany Stowarzyszeniu Polskie Diany wydany z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego okolicznościowy medal.
medal2


W naszej pamięci.

zdjcie_Danusi
W dniu 11 lipca 2013 r. pożegnałyśmy Naszą Wspaniałą Koleżankę Danusię Gordat, która odeszła do Krainy Wiecznych Łowów . Jej śmierć była dla nas wszystkich zaskoczeniem. Każde pożegnanie,a szczególnie to ostatnie skłania do zadumy i refleksji.  My Koleżanki Danusi ze Stowarzyszenia Polskich Dian pamiętamy wiele chwil spędzonych razem, wiele spotkań myśliwskich i polowań. Zawsze starała się być osobą odpowiedzialną, energiczną, pomysłową. Była osobą niezmiernie sympatyczną, która dla każdego  zawsze  miała dobre słowo. Życiowy optymizm i pogoda ducha Danusi, były dla nas zawsze dobrym przykładem zachowań w trudnych sytuacjach . Jej uśmiech i znane powszechnie poczucie humoru, niejednokrotnie pozwalały znaleźć dobre wyjście z konfliktów i problemów polujących Pań ,przywracając właściwe proporcje i podejście w różnych sprawach. Zawsze starała się służyć swoją pomocą tam gdzie była ona potrzebna
Droga Danusiu, żegnamy Cię dzisiaj ze smutkiem, ale i z myśliwską nadzieją, że za wszystkie dobre czyny trafisz do Krainy Wiecznych Łowów i tam dalej będziesz kontynuowac swoją pasję wraz ze św. Hubertem.
My towarzyszki Twoich łowów pochylamy się dzisiaj nad Twoją trumną zamiast  nad Twoim trofeum myśliwskim. Niech ten symboliczny gest będzie naszym pożegnaniem z Tobą, a jednocześnie podziękowaniem, za Twoją pracę i zaangażowanie w sprawy łowieckie.
Niech Ci Knieja Wiecznie Szumi.
Stowarzyszenie Polskich Dian