Duże wydarzenie kulturalne pn. „XXIV Wielkopolski Festiwal Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej Goraj Zamek 2018r” było doskonałą okazją aby Stowarzyszenie Polskich Dian uczestniczyło w nim wystawiając stoisko pod hasłem ”Diany w łowiectwie”.

Organizacją zajęły się Małgorzata Kaczmarek oraz Renata Walczak-Przybylska, zachęciły do współpracy diany polujące w Wielkopolsce, a były to: Brygida Furman i Beata Gębala-Jurczyńska z okręgu pilskiego, Violetta Nowak, Joanna Matelska, Asia Przygórska  (stażystka) z okręgu poznańskiego oraz Dominika Diana Wesołowska z okręgu konińskiego.

Stoisko funkcjonowało od godziny 9.00 do 17.00, gdzie można było skosztować specjałów myśliwskich, były to między innymi: pasztet z dziczyzny, smalec  z dzika, ogórki małosolne, placek drożdżowy, ciastka francuskie z jabłkiem,a wszystko autorstwa Dian.

Każdy chętny mógł sprawdzić wiedzę o łowiectwie, losowo wyciągając pytanie ze szklanej kuli, byłyśmy mile zaskoczone zainteresowaniem, m.in. rolników, młodzieży. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi uczestnicy otrzymywali upominki ufundowane przez ZO PZŁ w Poznaniu, za co serdecznie dziękujemy. Podsumowując quiz wiedzy o łowiectwie , trzeba przyznać, że nie jest  tak źle ze znajomością podstawowej wiedzy, co nie znaczy - promocji łowiectwa dość, nadal musimy przybliżać nasze problemy, zwyczaje, język, kulturę, tradycje.

Stowarzyszenie Polskie Diany ma już dziesięcioletni dorobek , więc była okazja, aby chociaż po części zapoznać odwiedzających z naszymi działaniami, służyły temu kroniki stowarzyszenia - słów pochwałynie brakowało.

Pozostaje podziękować dianom, które włączyły się w prowadzenie stoiska, no i oczywiście organizatorom za umożliwienie uczestnictwa w tej doniosłej imprezie, mamy nadzieję, że za rok nasze stoisko, też zagości podczas festiwalu.

Z myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór.

Renata Walczak - Przybylska.